Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


22. 01. 2018

Pletený látkový veniec

Budete potrebovať

  • látku (ideálne nie elastickú) - na veniec minimálne 30 x 100 cm, na kvietky postačia menšie kúsky látok
  • duté vlákno alebo vatu
  • ihlu a niť
  • nožnice
  • pravítko alebo meter
  • ceruzku
  • dlhý tenký predmet, napr. ihlicu
  • dekoratívnu stuhu na zavesenie

 

Návod ako postupvať

Látku prevrátime na opačnú stranu a načrtneme 3 obdĺžniky veľkosti 10 x 100 cm (pri tejto veľkosti bude mať samotný veniec priemer 35 cm) a vystrihneme ich.

Obdĺžniky látky prehneme na polovicu a z vnútornej strany ich zošijeme - najskôr z dvoch strán. Vznikne nám dlhé "vrecko", ktoré prevrátime a vyplníme dutým vláknom alebo vatou. Pomoocou ihlice výplň zatlačíme dovnútra. Potom koniec zašijeme. Tento postup opakujeme 3x.

Keď máme všetky valčeky z látky hotové, zošijeme ich na jednom konci. Potom z nich upletieme vrkoč, stočíme ich do venčeka a prišijeme jeho dva konce.

Miesto zošitia prekryjeme kvetinovou aplikáciou. Na jeden kvietok budeme potrebovať 6 kruhov látky s priemerom 10 - 12 cm.

Najskôr si vyrobíme 5 lupeňov. Látkový kruh preložíme na polovicu tak, aby vrchná strana látky ostala viditeľná a jednoduchým stehom prešijeme celý oblúčik. Potom niť zatiahneme, látka sa nazberká a nám ostane v ruke prvý lupienok. Urobíme uzlík, ale niť neodstrihneme - navlečieme na ňu ďalší polkruh. Postup opakujeme kým nevytvoríme 5 spojených lupeňov.

Kvet dokončíme tak, že vyrobíme jeho stred. Kruh látky položíme na stôl tak, aby vnútorná strana látky smerovala hore a prešijeme ho po obvode jednoduchým (predným) stehom. Potom niť zatiahneme a snažíme sa formovať z látky guličku, ktorú vyplníme dutým vláknom alebo vatou a niť úplne zatiahneme - tým guličku zatvoríme. Prešijeme ju niekoľkokrát, aby sa neotvárala a potom ju prešijeme ku kvetinovým lupeňom.

Ďalší ozdobný kvet vyrobíme takto.

Kvety prišijeme k venčeku. Cez jeho vrchnú časť prevlečieme dekoratívnu stuhu a zavesíme ho.

Ďalšie farebné inšpirácie


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV